In what time will a car 10 m long moving at the rate of 36 kmph pass a telegraph post on its way?
In what time will a car 10 m long moving at the rate of 36 kmph pass a telegraph post on its way?
Answer/Solution
1 sec
Steps/Work
T = 10/36 * 18/5
= 1 sec
Answer:B
= 1 sec
Answer:B