A man sold 20 articles for $50 and gained 20%.
A man sold 20 articles for $50 and gained 20%. How many articles should he sell for $90 to incur a loss 20%?
Answer/Solution
54
Steps/Work
Production cost per article: $50*(100%-20%) / 20 = $2.0
Required production costs for a loss of 20%: $90*(100% + 20%) = $108
Number of articles to be sold for $108 to incur a 20% loss: $108 / $2.0 = 54
Thus, solution D is correct.
Required production costs for a loss of 20%: $90*(100% + 20%) = $108
Number of articles to be sold for $108 to incur a 20% loss: $108 / $2.0 = 54
Thus, solution D is correct.