A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 24 seconds.
A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 24 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr, what is the length of the platform?
Answer/Solution
180 m
Steps/Work
Speed = (54 * 5/18) m/sec = 15 m/sec. Length of the train
= (15 x 24)m = 360 m. Let the length of the platform be x meters. Then, (x + 360)/36 = 15
==> x + 360 = 540 ==> x
= 180 m.
Answer: E
= (15 x 24)m = 360 m. Let the length of the platform be x meters. Then, (x + 360)/36 = 15
==> x + 360 = 540 ==> x
= 180 m.
Answer: E