The average salary of 15 people in the shipping department at a certain firm is $20,000.
The average salary of 15 people in the shipping department at a certain firm is $20,000. The salary of 5 of the employees is $20,000 each and the salary of 4 of the employees is $16,000 each. What is the average salary of the remaining employees?
Answer/Solution
$22,600
Steps/Work
total salary... 15*20k=300k
5 emp @ 20k =100k
4 emp @ 16k =64k
remaing 6 emp sal = 300k-100k-64k =136k
average=136k/6 = 22600
Ans:E
5 emp @ 20k =100k
4 emp @ 16k =64k
remaing 6 emp sal = 300k-100k-64k =136k
average=136k/6 = 22600
Ans:E