A man can row his boat with the stream at 16 km/h and against the stream in 4 km/h.
A man can row his boat with the stream at 16 km/h and against the stream in 4 km/h. The man's rate is?
Answer/Solution
6 kmph
Steps/Work
DS = 16
US = 4
S = ?
S = (16 - 4)/2 = 6 kmph
Answer: C
US = 4
S = ?
S = (16 - 4)/2 = 6 kmph
Answer: C