Audrey 4 hours to complete a certain job.
Audrey 4 hours to complete a certain job. Ferris can do the same job in 3hours. Audrey and Ferris decided to collaborate on the job, working at their respective rates. While Audrey worked continuously, Ferris took 5 breaks of equal length. If the two completed the job together in 2 hours, how many minutes long was each of Ferris’ breaks ?
Answer/Solution
6
Steps/Work
Audery and Ferris collective Work rate:
1/4 + 1/3 = 7/12
Collective work Time = 12/7 = 1.7 Hrs
Job Was actually done in = 2 (Includes breaks)
Breaks = Actual time taken - Collective work time
= 2 - 1.7
= .3 Hrs = 1/2
so ferrais took 5 breaks
=.3/5=.06 hrs = 6 m
so Answer is B) 10 mins
1/4 + 1/3 = 7/12
Collective work Time = 12/7 = 1.7 Hrs
Job Was actually done in = 2 (Includes breaks)
Breaks = Actual time taken - Collective work time
= 2 - 1.7
= .3 Hrs = 1/2
so ferrais took 5 breaks
=.3/5=.06 hrs = 6 m
so Answer is B) 10 mins