A man in a train travelling at 30km/hr notices that a train going in the opposite direction passes ...
A man in a train travelling at 30km/hr notices that a train going in the opposite direction passes him in 9 sec.If the length of this train is 200m find its speed .
Answer/Solution
50 km/hr
Steps/Work
relative speed of trains = 200/9 mtrs/sec = 200*18/(9*5)= 80 km/hr
speed of 2nd train = 80-30=50 km/hr
ANSWER:C
speed of 2nd train = 80-30=50 km/hr
ANSWER:C