A person travels from P to Q a speed of 80 km/hr and returns by increasing his speed by 10%.
A person travels from P to Q a speed of 80 km/hr and returns by increasing his speed by 10%. What is his average speed for both the trips?
Answer/Solution
84
Steps/Work
Speed on return trip = 110% of 80 = 88 km/hr.
Average speed of trip = 80 + 88 /2 = 168/2 = 84 km/hr
Answer : D
Average speed of trip = 80 + 88 /2 = 168/2 = 84 km/hr
Answer : D