The speed of a boat in still water is 15 km/hr and the rate of current is 3 km/hourr.
The speed of a boat in still water is 15 km/hr and the rate of current is 3 km/hourr. The distance travelled downstream in 24 mins is?
Answer/Solution
7.2 km
Steps/Work
speed of a boat in still water = 15 km/hr
Speed of the current = 3 km/hr
Speed downstream = (15+3) = 18 km/hr
Distance travelled downstream in 24 minutes =2460×18=2×185 = 7.2 km
C
Speed of the current = 3 km/hr
Speed downstream = (15+3) = 18 km/hr
Distance travelled downstream in 24 minutes =2460×18=2×185 = 7.2 km
C