A certain country had a total annual expenditure of $4.8 x 10^11 last year.
A certain country had a total annual expenditure of $4.8 x 10^11 last year. If the population of the country was 240 million last year, what was the per capita expenditure?
Answer/Solution
$2,000
Steps/Work
Total expenditure / Population = per capita expenditure
Hence, (4,8 x 10^11) / 240 000 000 = (4,8 x 10^11) / (2,4 x 10^8) = 2 x 10^(11-8) =
2 x 10^3 = 2000.
Answer is C.
Hence, (4,8 x 10^11) / 240 000 000 = (4,8 x 10^11) / (2,4 x 10^8) = 2 x 10^(11-8) =
2 x 10^3 = 2000.
Answer is C.