If a train, travelling at a speed of 18 kmph, crosses a pole in 5 sec, then the length of train is?
If a train, travelling at a speed of 18 kmph, crosses a pole in 5 sec, then the length of train is?
Answer/Solution
25 m
Steps/Work
B
B = 18 * 5/18 * 5 = 25 m
B = 18 * 5/18 * 5 = 25 m