A train running at the speed of 70 km/hr crosses a pole in 36 seconds.

A train running at the speed of 70 km/hr crosses a pole in 36 seconds. What is the length of the train?

Quiz

Answer/Solution

700

Steps/Work

Speed=(70 * 5/18) m/sec = (175/9) m/sec Length of the train = (Speed x Time) = (175/9 * 36) m
= 700 m.
Answer: A

Physics Calculator / Auto Solver

A train running at the speed of km / hr crosses a pole in seconds. What is the length of the train?

Calculated Answer

700

Step by Step Solution

In order to solve problem, you must evaluate n1 * (n0 * 1000) / 3600.

n0 =70
n1 =36