The length of the bridge, which a train 180 meters long and travelling at 45 km/hr can cross in 30 ...
The length of the bridge, which a train 180 meters long and travelling at 45 km/hr can cross in 30 seconds, is?
Answer/Solution
195
Steps/Work
Speed = (45 * 5/18) m/sec = (25/2) m/sec. Time = 30 sec. Let the length of bridge be x meters. Then, (180 + X)/30 = 25/2 ==> 2(180 + X) = 750 ==> X = 195 m.
Answer: C
Answer: C