The distance from City A to City B is 60 miles.
The distance from City A to City B is 60 miles. While driving from City A to City B, Bob drives at a constant speed of 40 miles per hour. Alice leaves City A 30 minutes after Bob. What is the minimum constant speed in miles per hour that Alice must exceed in order to arrive in City B before Bob?
Answer/Solution
60
Steps/Work
The time it takes Bob to drive to City B is 60 / 40 = 1.5 hours.
Alice needs to take less than 1 hour for the trip.
Alice needs to exceed a constant speed of 60 / 1 = 60 miles per hour.
The answer is E.
Alice needs to take less than 1 hour for the trip.
Alice needs to exceed a constant speed of 60 / 1 = 60 miles per hour.
The answer is E.