The length of the bridge, which a train 160 metres long and travelling at 45 km/hr can cross in 30 ...
The length of the bridge, which a train 160 metres long and travelling at 45 km/hr can cross in 30 seconds, is:
Answer/Solution
215 m
Steps/Work
Let the length of the bridge:L
The equation now is L+160/12.5m/s(45km/hr or12.5m/s)=30
Solving, L =215m
ANSWER:B
The equation now is L+160/12.5m/s(45km/hr or12.5m/s)=30
Solving, L =215m
ANSWER:B